Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

UAP | February 17, 2020

Scroll to top

Top

Expoziţia Bienalei Internaţionale de Pictură, Chişinău 2019, ediţia a VI-a, 2 iulie – 10 august 2019, la Palatul Culturii din Iași, Muzeul de Artă

Expoziţia Bienalei Internaţionale de Pictură, Chişinău 2019, ediţia a VI-a, 2 iulie – 10 august 2019, la Palatul Culturii din Iași, Muzeul de Artă
Administrator

Expoziţia Bienalei Internaţionale de Pictură, Chişinău 2019, ediţia a VI-a va fi itinerată la Iași, la Palatul Culturii, în perioada 2 iulie – 10 august 2019, reunind o selecție de lucrări semnate de artiști plastici din 27 de țări: Armenia, Austria, Belarus, Cehia, Cipru, Ecuador, Franţa, Georgia, Germania, India, Indonezia, Italia, Israel, Japonia, Lituania, Moldova, Mongolia, Olanda, Polonia, România, Rusia, Spania, Suedia, SUA, Tunisia, Turcia și Ucraina. Vernisajul va avea loc marți, 2 iulie 2019, ora 18.00, în spațiile Muzeului de Artă de la Palatul Culturii din Iași. Prezintă criticul de artă dr. Maria Bilașevschi. Curator Tudor Zbârnea.
 Acest proiect expozițional se desfășoară sub patronajul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova, fiind una dintre cele mai importante manifestări din domeniul artelor plastice din țară.
Organizatorii evenimentului sunt Muzeul Naţional de Artă al Moldovei, Uniunea Artiştilor Plastici din Moldova și Centrul de Artă „Amprente”, având ca parteneri Direcţia de Cultură a Primăriei Municipiului Chişinău, Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău, Institutul Polonez din București, Fundaţia Familia Sturza, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași. Evenimentul este susținut de Mobiasbancă – Groupe Société Générale, partenerul permanent al Muzeului Național de Artă al Moldovei din Chișinău, de Societatea „Castel Mimi” și de restaurantul „Pani Pit”.

Articol preluat din: http://palatulculturii.ro/expozitii-si-evenimente/expoziia-bienalei-internaionale-de-pictur-chiinu-2019-ediia-a-vi-a-2-iulie-10-august-2019-la-palatul-culturii-din-iai-muzeul-de-art-396?fbclid=IwAR2r5rvgW7Jas5Oo4LjMYSH-ntBeehtZAMz0YOz3U0ZGDuY073P_VwOxWxc

Artiștii plastici selectați pentru participare la concursul Saloanele Moldovei 2019

Nr. crt. Nume/Prenume Titlul lucrării
  Albu Elena Nicoleta Spații gestuale
  Andrieș Katy Lăcrămioara Angelus Dei
  Anghel Ion Ecstasy
  Antal Tamara Moştenirea -tapiserie
  Antonescu Alexandru Zid athonit
  Aprofirei Cătălin Senectute
  Aramă Gabriela-Liliana Catedrala culorilor
  Avădănei  Luminița Vă vedem din Sibiu
  Baciu Alexandra Auroch I
  Baciu Sorin Dumitru Memorii
  Badescu Adriana  Comoara
  Badescu Cristian  Solaris
  Bakiţkaia  Olga Piața Republicii. Roma
  Bakiţkii Veaceslav Din seria «Schițelor”.
  Barbas Valeria, Brigalda Eleonora, Popa Ştefan   Trinitate
  Bazilescu Carmen Compoziţie
  Bădălan Sterică Vis de primăvară
  Bădescu Dalina Nud cu trandafiri
  Bătrânu Timofei Percuție in violet
  Bejanariu Mihai Semne creştine
  Bîrzu Zamfira Afrodita
  Boca Ilie Moment
  Boeti Natalia Compoziţie
  Bogdan Mariana Amintire
  Breazu Florina Împărat și proletar
  Brinzei Denis Frumoasa, care iată vine
  Bucur  Mari Sunetul oraşului
  Buzec Ovidiu Credinţa
  Canija  Popa Adriana Emilia Dansul vieţii şi…
  Carp Monica Trepte
  Carp Violeta Grădina în mai
  Carutiu Gheorghe Vase cu plante
  Caţavei Nicolae Peisaj din Baia Mare
  Cărare Nicoleta – Cristina Ritm românesc
  Cărătănase Zuzu Imago Mundi
  Cebotari Iurii  Portaluri
  Chiuaru Mihai Arhetip
  Cioartă Ilie Lumină de august
  Ciobanu Cristina TAO – Natura mea inerenta
  Ciornei Constantin Cor de copii
  Ciulcova Olga Ţinând respiraţia
  Ciumeică Simion Peisaj marin
  Codin Alina Celestial Voices
  Coman Eduard Domnişoara din Cucuteni
  Conencov Eduard Câmpii sub zăpadă. Din seria”Zbor”
  Constantin Mihaela Instinctiv
  Corcăcel Cornel Pomul vieţii
  Cornogolub Pavel SOS”Secat”
  Coroban Vitalie Timpuri
  Costandache Eduard Patruped duocefal
  Cozmolici Victoria Manekine
  Craioveanu Emil Amintire 1
  Crăiţă-Mândră Marius R… de la radiaţii
  Creţu Victor Transfigurare
  Cuteanu Ana-Maria În căutarea sensului pierdut
  Cuzmenco Victor  Straturi
  Danilişen  Anatoli  Răbufnire de lumină
  Dascălescu Elena Semn simbol I
  Dican Gheorghe Compoziție -diptic
  Dobrovolschi Oleg 24 din 24
  Dohotaru Vasile Înălțare
  Donţu Grigore Compoziţie „Fisurare”
  Dragne Loredana-Marilena P.Edy.S – Front
  Dragoș Răzvan Artes mechanicae
  Drăguşin Miruna Umbra aurului
  Drobaha Alexandru Rondo
  Dumitrescu Liviu Giulgiul Mântuitorului
  Dumitriu Liliana Grădina suspendată
  Filimon Lucica Chipuri ascunse
  Frumusachi Vladimir Muzica
  Frunze  Elena Poarta spre cer
  Furdui  Ludmila  Alb zburător
  Furnea Maria Cantofabule
  Gabriela Aniţei Adam şi Eva
  Galben Serghei Bateristul
  Gavril Mihail Văzut şi nevăzut
  Gavriliu Oana-Cătălina Luna plină
  Gheoeghiu Iliana Peste dealuri
  Gheorghiu Florin Patimile mântuitorului
  Gheorghiu Georgeta Compoziţie
  Gherghinoiu Rodica Fără titlu
  Giosan Alexandrina Domniţele
  Gîtlan Carmen – Gabriela Sentiment I
  Goras Eugenia Însemn
  Grama Vasile Clepsidră
  Grapa Sergiu Unknown
  Grimalschi Sofia Elena Cosmos
  Grimalschi Viorel Spaţiu pe veste bună
  Grosu Florin Maternitate
  Gruia Rotariu Limită
  Guţu Leonardo Natură statică – I
  Guţu Victor Legenda
  Hangan Radu Cristian Străjerii
  Hofman Garbis Adrian Compoziţie
  Hristov Victor Amurg
  Huţul Ofelia Autoportret
  Ifrim Andreea Tezaur
  Ionescu Constantin-Ovidiu Venus XXI
  Isac  Boris Ecoul trecutului
  Ivu Vlad Geanina Iustina Tradiţii
  Jabinschi Ion Poarta de la început
  Jităriuc Lucian-Ilie Fluture
  Kozma Lidia Elena Oraşul
  Lazarev Anatolie Stare
  Lăzureanu Ioan Silviu Rupestră
  Lăzureanu Ionela Cuplu II
  Les Iosif  Paul  Intre doua anotimpuri 1
  Lucici Augustin Radu Beligan
  Lucici Augustin-Vlad De multă vreme
  Lupu Ala Lumi paralele
  Lupu Dragos Nicolae Momentul 0
  Lupu Iurie Eroii Parisului
  Lupu Trăian Leviatan
  Manea Nicolae După ploaie
  Marinca Elena Grădina Botanică
  Martinov Elena Începuturi
  Matciac Parascheva Rodul Seminței
  Matiaş Francisc Rafael Naşterea
  Mărgelu (Petrescu) Lidia Transformări
  Mica Emil Solaris
  Mihăescu Răzvan Paul Stare de fapt
  Mihăilescu Emil Florian Vedere din mahala
  Mireanu Mihai Motiv III
  Miron Gheorghe Tatăl nostru
  Mocenco Gavril Golgota
  Moldovan Mircea Idilă
  Moldovan Sever Sonata Baroca- Forza
  Moldovanu Mihai Simbol din cetate
  Morărescu Ion Chiştoc
  Mosorescu Gheorghe Cumpăna
  Mudrac Lidia Cristal
  Mudrea Andrei Rază de Lumină
  Muntean Arina Ioana Vaza neagră
  Muntean Nicolae Toma Florală
  Munteanu Doina Sfânta Liturghie – In memoriam
  Nastas Iurie Vibraţii  înalte
  Neagu Ecaterina Mesteceni
  Nealcoş Alina Paravane
  Nerţan Nicolae Vine vremea…
  Nicodim Sorin Coloană pentru Ion
  Nijnic Anatoli Vis
  Niţa Nicolae Timpul (marmură, lemn)
  Nour Gheorghe Dialog
  Oraviţanu Daniela Structuri
  Otînjac Sorin Fluturi
  Palamar Ioana Esenţă
  Palamarciuc Vadim Circ rătăcitor
  Palamarciuc Vladimir Compoziţie
  Pamfil Mihai Flori
  Pangrati Roland Promisiune pentru mâine
  Parascan Silviu-Andrei Pâinea durerii
  Pascale Simona Tensiune
  Pascu Ovidiu Nicolae Pomul cunoaşterii
  Păltânea Basarab Cealaltă jumătate
  Perjovschi Eric Călătorie în timp
  Podoleanu Cătălin Ritmuri solare
  Poenaru Carmen Incandescenţă
  Popa Barbara-Brigita Dialogul semnelor
  Popa Valentin Cina cea de taină
  Porumb Cristian Interior 1
  Postolache Rodica Filă de hrisov
  Potop Ştefan Boca
  Prisăcaru Lilia Deasupra norilor
  Prisăcaru Mihai Vers alb
  Procop Natalia Harvest X
  Pușcașu Lucia Scara
  Puşcuţă Dionis Octavian Himera
  Radu Cristian Melting
  Radu Ion Instantaneu
  Radu Luminiţa Monica Umbra 2
  Reghiș-Ionescu Doina Supremacy II
  Robu Eudochia Înger cu mască
  Roca Mihaela Spatial area
  Roșca Ruslan Pupăza din tei 3. Dansul nebunilor.
  Roşu Aurel-Romul Altar
  Rotaru Bianca Andreia In the sun
  Rusu Sadovei Camelia Casa Tarangul
  Salko  Iuri Jocul în Balanță
  Schuerweghs Rita Lăptăreasă
  Secu Cătălina Omul contemporan I
  Serbinov Ion Nud pe fundal roşu
  Serbinov Maia Ritmuri rurale
  Serbinov Maria Motiv rural
  Sfeclă Ion Dor de casa părintească
  Simion Eduard-Andrei Botezul
  Sîtari Vasile Grădina plăcerii
  Socaciu Ruxandra Eugenia Anonimat
  Stanciu Aurel Fereastra CI
  Stanescu Georgiana Memorii
  Sterpu Eugen Equilibre
  Stoica Silvia-Maria Fără titlu
  Stoiciu Elena Baladă
  Stratulat Cristina Mit
  Strugaru  Rodica Geometrii subiective       
  Sultan   Elisabeta Metamorfozări Structurale nr.3
  Svernei Igor Secunda II
  Şeremet Lilia Dansul
  Şibaeva Nina Lutul ars…cândva
  Şoitu Gheorghe Ritual
  Șoptelea Liviu Printre îngeri
  Ştefan Olimpiada Manuela Structuri angelice
  Ştefănescu Ileana Work in Progress 3
  Şugjda Svetlana Negru pe alb
  Tamuris Traian Fantezie Rodiana
  Târcavu Marlena Zusammen
  Tecuci Virgil Călăuzitoare
  Tetco Victor Naşterea planetei
  Tîciuc Ghennadie Doamna X
  Trandafira Stancu Mioara Iluminare
  Tudorache Cristina Prefacere
  Turturică Ondina –Oana Structuri
  Țărnă Gheorghe Cu gândul la Mark Rothko
  Ţăruş Mihai Bioforma
  Ţeca Alice Copaci verzi căzuţi
  Ţurcanu Daniela Marea la Corbu
  Unciuleanu Oana Where shadows dance
  Ungureanu Ovidiu Aestethic urban
  Ursatii Iurie Toamna târzie
  Vatavu Tatiana Raza X
  Vârtosu Valentin Micul pandantiv de Duruitoarea” din seria „Arheologie”
  Verdianu Dumitru Echilibru demolat
  Vintilă Petru Jr Castelul din vis V
  Voloh Tatiana Triluri
  Zărnescu Gheorghe Medalii 65/20cm
  Zderciuc Ion În zidul lor zidesc suflarea
  Zoe Vida  Porumb Amintiri etnografice