Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

UAP | 30/05/2024

Scroll to top

Top

Rezultatele selecţiei de lucrări pentru ‘Anuala de Artă Religioasă și Restaurare 2024’

Rezultatele selecţiei de lucrări pentru ‘Anuala de Artă Religioasă și Restaurare 2024’
Nistor Laurențiu
  1. Aconstantinesei Dănuț – ‘Cădera Îngerilor’
  2. Adrian Florin Bițică – ‘Sfânta Treime’
  3. Adrian Grosari – ‘Imd Dulcea Sărutare’
  4. Adriana Emilia Canija Popa – ‘Relicva’
  5. Adriana Emilia Canija Popa – ‘Zilele Cenușii Iv’
  6. Alexandrina Bădescu – ‘Învierea Domnului Metodologia De Restaurare’
  7. Alexandru Badea – ‘ Meditatie Inaltatoare’
  8. Alma Laura Parasca – ‘Dincolo De Noi’
  9. Ana Alexa – ‘Zbor’
  10. Ana Beatrice Ungureanu – ‘Schimbarea La Față’
  11. Ana Platon – ‘Miniatură Cu Sfinții Petru Și Fevronia Din Murom’
  12. Ana-maria Panaitescu – ‘Amprentare’
  13. Anca Niculina Mihaila – ‘Rugăciune’
  14. Andra Bucur – ‘Penticostarion Sibiu ‘
  15. Andrei Cristian – ‘Sfantul Mucenic Nestor’
  16. Andrei Stefan Moroșanu – ‘Manastirea Vladimiresti’
  17. Antonela Giurgiu – ‘Patimi Și Biruință’
  18. Bianca Paraschiv – ‘Infernum’
  19. Bogdan Ciobanu – ‘Maica Domnului Donskaia ‘
  20. Carmen Tepsan – ‘ Coborarea De Pe Cruce ‘
  21. Catalin Baluț – ‘Sfânta Mahramă’
  22. Cecilia Gainaru-orosan – ‘Ploua-n Satul Dintre Dealuri’
  23. Cezara Nica – ‘ Masă De Rai ‘
  24. Claudia Komives – ‘ Lumina De Dincolo De Vitralii ‘
  25. Claudiu Victor Gheorghiu – ‘Jertfă’
  26. Constanța Mădălina Ruican – ‘Răstignirea Domnului’
  27. Constantin Grigoruță – ‘Provocări Ispititoare’
  28. Costin Alexandru Lică – ‘Prohodul Domnului’
  29. Crețeanu Anairina – ‘Cruce ‘
  30. Cristian Boca – ‘Poartă Spre Lumină’
  31. Cristian Branzescu – ‘Chemarea Sfantului Matei’
  32. Cristian Olteanu – ‘Oratio Paschalis’
  33. Cristian Sima – ‘Clopotmiță’
  34. Cristiana Munteanu – ‘Cina Cea De Taina’
  35. Cristina Gloria Oprișa – ‘Ctitorii’
  36. Cristina Maria Grigorescu – ‘Speranta’
  37. Cristina Mirela Istrate – ‘Răstignirea Domnului’
  38. Cristina Olimpia Alexa – ‘Sf. Arhanghel Mihail’
  39. Cristina Tuță – ‘Eternity’
  40. Dana Voiculescu – ‘Sfantul Mare Mucenic Gheorghe’
  41. Diana Cosmuta – ‘Iisus Hristos Imparat Si Mare Arhiereu’
  42. Dorică Susan – ‘Lumina’
  43. Dragos Botezat – ‘Perturbator’
  44. Dragos Daniel Mihailescu – ‘Fiul Rispitor’
  45. Dragos Daniel Mihailescu – ‘Martir’
  46. Dumitru Gârea – ‘ Schizmă ‘
  47. Eduard Cristian Coman – ‘Nihil Sine Deo’
  48. Elena Băniceru – ‘Intrarea Domnului In Ierusalim’
  49. Elena Borundel – ‘Praznicar’
  50. Elena Lupașcu – ‘ Isus Hristos Răstignit ‘
  51. Elena Miertescu – ‘Kazanie Buzau ‘
  52. Elena Safta – ‘Arca Lui Noe’
  53. Elena Salomeea Kaloxilos Moraru – ‘Sfintii Imparati Constantin Si Elena’
  54. Elena Salomeea Kaloxilos Moraru – ‘Iisus Hristos’
  55. Enel Dumitrascu – ‘Inger’
  56. Flori Pănescu – ‘Semn’
  57. Florian Mihăilescu – ‘Gândul Gratiile Rupte’
  58. Florian Mihăilescu – ‘Inger Slavoslovind’
  59. Florin Gradinaru – ‘ Agnus Dei ‘
  60. Florin Stoian – ‘ Hristos Încoronat Cu Spini ‘
  61. Gabriel Ștefan Solomon – ‘Iisus Hristos Pantocrator’
  62. Gabriel Ungureanu – ‘Sfânta Mahramă’
  63. Gabriel Viorel Moraru – ‘Cununa De Spini’
  64. Gabriela Mardale – ‘Învierea Domnului Metodologia De Restaurare’
  65. Gabriela Potopirimia – ‘Pogorârea La Iad ‘
  66. Gabriela Vasilescu – ‘Poarta Spre Cer’
  67. Georgiana Sidoriuc – ‘Restaurarea Crucii Chivot Dimitrie Dimitriu ‘
  68. Georgiana Văru – ‘Răstignirea’
  69. Getamaria Guga – ‘Înălțarea Domnului’
  70. Gheorghe Butnaru – ‘Portret De Ctitor’
  71. Gheorghe Dănilă – ‘Sfinții Constantin Și Elena’
  72. Gheorghe Zvarici – ‘Îngerul Păzitor. Botezul Din Seria Cupole’
  73. Gina Baranovschi – ‘Leviathan’
  74. Gisela Moldoveanu – ‘Maica Domnului Cu Pruncul’
  75. Gratiela Mihaela Radu – ‘Sf. Ierarh Nicolae’
  76. Iamandi Daniela – ‘Sfânta Muceniță Varvara’
  77. Ilie Caliniuc – ‘Izbăvirea Lui Iona’
  78. Ioan Borlean – ‘Învierea Domnului’
  79. Ioan Borlean – ‘Icoană Prăsnicar’
  80. Ioana Adina Georgeta Rusu – ‘Invierea Domnului’
  81. Ioana Diana Sava – ‘Fragmente De Mozaic Roman Pavimental Constanța’
  82. Ioana Lidia Ilea – ‘Biserica Teiul Doamnei Ghica’
  83. Ionică Cârstina – ‘Jertfă ‘
  84. Ionică Cârstina – ‘Potopul’
  85. Irina Elena Manu – ‘Botez’
  86. Irina Leahu Mihailescu – ‘Incercari Temporale’
  87. Irina Otilia Anastase – ‘Dincolo De Cer Etapa De Lucru’
  88. Iuliana Pastorcici – ‘Maica Domnului Indurerata’
  89. Katalin Julia Hajdu – ‘Prapor’
  90. Kozma Andrea – ‘Arhanghel’
  91. Lacramioara Anton – ‘Iisus Hristos ‘
  92. Laura Flore – ‘Jertfa Supremă ‘
  93. Laurențiu Pleșea – ‘Totalitate ‘
  94. Lavinia Dima – ‘ Ab Ovo De La Ou De La Început ‘
  95. Lianaioana Fărcaș – ‘Sf. Ioan De Kronstadt’
  96. Liviu Șoptelea – ‘Corabia Putnei’
  97. Maria Ilinca Țoța Lihor – ‘Portal Românesc’
  98. Maria Măncianu Bogatu – ‘Martor I’
  99. Maria Valentina Dudu – ‘Poster De Restaurare Tablou Religios Pe Pânză’
  100. Mariana Gavrilă Vesa – ‘Pace Monahală Mânăstirea Plumbuita’
  101. Mariana Saraiman – ‘Vers Angelic’
  102. Marin Răducu – ‘ .sărbătoresc .scara Lui Iacob’
  103. Marius Fratila – ‘Psihic Dinamic’
  104. Marlena Târcavu – ‘Sf Treime La Stejarul Mamvri’
  105. Matei Pericleanu – ‘Iisus Hristos Arătându Se Mironosițelor ‘
  106. Mihaela Badea – ‘ Isus Hristos Pantocrator ‘
  107. Mihaela Craiu – ‘La Poarta Cerului’
  108. Mihaela Mirabela Bedereagă – ‘Masa’
  109. Mihaela Pădureanu – ‘Întrarea În Ierusalim ‘
  110. Mihai Valentin Pîrlitu – ‘Sfântul Voievod Ștefan Cel Mare’
  111. Mirela Dache – ‘Interior Închis Biserică’
  112. Miruna Carausu – ‘Semn Sacru’
  113. Monica Ristică – ‘Metodologia De Restaurare A Învierii Domnului ‘
  114. Monica Vasiloaia – ‘Nessun Dorma !’
  115. Natalia Lazăr – ‘Ferestrele Credinței’
  116. Nicoleta Liciu – ‘Sihastria Râșcăi’
  117. Nicoleta Liciu – ‘Biserica Doamnei ‘
  118. Nicu Dumitrescu – ‘Eukharistia Ii’
  119. Nicu Dumitrescu – ‘Credință I’
  120. Olimpia Coman Sipeanu – ‘Lăcaș De Lumină’
  121. Petre Chirea – ‘Sub Streașina Manastirii Putna’
  122. Radu Tîrnovean – ‘Crux Gloriosa’
  123. Ramona Loredana Ciocoiu – ‘Ichtis’
  124. Romeo Constantin Gheorghiță – ‘Comopziție’
  125. Roxana Maria Băcanu – ‘Sfânta Treime Icoană De Hram’
  126. Ruxandra Socaciu – ‘Ochiul Lui Dumnezeu’
  127. Sanda Camelia Zurman – ‘Transcendență’
  128. Saraci Vasile – ‘Tainica Cina In Noapte’
  129. Sever Moldovan – ‘Nocturna Urbana’
  130. Silviu Ioan Soare – ‘Gradina Maicii Domnului’
  131. Stela Gherghina – ‘ Metodologia De Restaurare A Învierii Domnului ‘
  132. Teodor Popa – ‘Sfîntul Apostol Luca’
  133. Teodora Coltofean – ‘Pietre Din Sinai’
  134. Teodora Segărceanu – ‘ Iisus Hristos Metodologia De Restaurare ‘
  135. Theodora Diacănu – ‘Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul’
  136. Valeriu Lazar – ‘Troiță’
  137. Victor Moraru – ‘Rugă ‘
  138. Vintilă Mihăescu – ‘Sfântul Gheorghe ‘
  139. Virginia Baz Baroiu – ‘Athos Gradina Maicii Domnului’
  140. Vlad Munteanu – ‘Cele 9 Cete Îngerești ‘
  141. Yan Su – ‘Eu Sunt Lumina Lumii Eu Sunt Calea Sa Fie Lumina’

PREDAREA LUCRĂRILOR
Lucrările vor fi primite în zilele de luni, 22 și marti, 23 aprilie 2024, între orele 13-17, la Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, Şos. Kiseleff nr. 30.

Artiștii care trimit lucrările prin curier:
• coletele vor fi trimise prin curier rapid la adresa: Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”, Şos. Kiseleff nr. 30, București – tel:0723-500-359, 0752-838-153.
• coletele trebuie expediate în așa fel încât sa ajungă la destinatar în intervalul 22 si 23 aprilie 2024!Solicităm ambalarea lucrărilor astfel încât să fie bine protejate atât la trimitere cât şi la returnare.
Pentru siguranța returnării lucrărilor, insistăm ca pe colet să vă scrieți adresa completă, inclusiv propriul număr de telefon.
În interiorul coletelor, ce conţin lucrări ale mai multor artiști, solicităm lista cu autorii și contribuția de participare.
Lucrările transmise prin servicii de curierat vor avea notat pe colet „PENTRU ANUALA DE ARTĂ RELIGIOASĂ – 2024”.

VERNISAJ
Duminica Floriilor, 28 aprilie 2024, ora 14.00.

ALTE PRECIZĂRI
* Participarea la expoziție a artistului plastic selectat prezumă acordul acestuia cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal (Regulamentul 2016/679/UE privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestora);
* Organizatorii au dreptul de a folosi imagini după lucrările expuse, fără plata către autor, cu scopul promovării expoziţiei, în materialele publicitare ale expoziţiei în scop de informare, marketing şi educaţional, inclusiv în catalogul tipărit.
* Participanţii vor accepta panotarea lucrărilor în expoziţie așa cum a fost hotărâtă de către echipa curatorială şi vor respecta regulamentul.
* Participanții care se înscriu cu icoană pe sticlă, vitraliu, ceramică își asumă orice incident care poate degrada lucrarea cum ar fi: cedarea simezei, a sistemului de prindere, etc. Nu se pot cere despăgubiri.
* Fiecare expozant care a achitat contribuția de participare va primi la finalul expoziției: chitanță, diplomă de participare și un exemplar al catalogului expoziției.
* Expoziția va fi mediatizată pe Facebook, pe site-urile media cu care Filiala are parteneriate și pe site-urile A.F.A.P.R.R. și U.A.P. din România. Participanţii vor găsi pe facebook imagini din expoziţie, de la vernisaj, afişul expoziției.
* Lucrările predate personal se vor ridica personal de la muzeu la o dată care se va anunța ulterior.
* Pentru cei care trimit lucrări prin servicii de curierat costul transportului lucrărilor (tur și retur) va fi suportat de către fiecare participant. Organizatorii nu-şi asumă responsabilitatea pentru deteriorarea sau pierderea lucrărilor trimise prin servicii de curierat. Artiștii își pot asigura lucrările în mod individual.
* Pe întreaga durată a expoziţiei, participanţii nu îşi pot retrage lucrările.
* Participanții au obligația mai întâi de a citi prezentul regulament și apoi să înregistreze lucrările.

Relații și detalii suplimentare la tel.: 0723.500.359, 0752.838.153