Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

UAP | aprilie 23, 2017

Scroll to top

Top

Structuri

admin
  • On februarie 5, 2013

Uniunea Artiştilor Plastici din România (UAP) are în structura sa filiale, cu sau fară personalitate juridică, organizate pe principii teritoriale şi profesionale precum şi asociaţii afiliate. Filialele sunt obligate să respecte Statutul şi Regulamentele de funcţionare ale UAP.

FILIALE UAP Bucuresti, organizate pe principii profesionale
1. fără personalitate juridică: Filiala Arte Decorative ( cu secţiile Sticlă, Ceramică, Textile şi Metal ), Filiala Critică, Filiala Grafică publicitară, Filiala Design, Filiala Multimedia, Filiala Scenografie
2. cu personalitate juridică: Filiala Grafică, Filiala Pictură, Filiala Sculptură, Filiala Artă Plastică Religioasă şi Restaurare

FILIALE UAP în teritoriu, organizate pe principii teritoriale
Filiala Alba Iulia, Filiala Arad, Filiala Bacău, Filiala Baia Mare, Filiala Braşov, Filiala Brăila, Filiala Buzău, Filiala Cluj, Filiala Constanţa, Filiala Craiova, Filiala Interjudeţeană Cluj, Bistriţa, Zalău, Filiala Deva, Filiala Hunedoara, Filiala Galaţi, Filiala Iaşi, Filiala Lugoj, Filiala Mediaş, Filiala Miercurea Ciuc, Filiala Oradea, Filiala Piteşti, Filiala Ploieşti, Filiala Piatra Neamţ, Filiala Râmnicu Vâlcea, Filiala Reşiţa, Filiala Satu Mare, Filiala Sfântu Gheorghe, Filiala Sibiu, Filiala Slobozia, Filiala Suceava, Filiala Târgu Jiu, Filiala Târgu Mureş, Filiala Timişoara, Filiala Tulcea, Filiala Turda, Filiala Turnu Severin, Filiala Vrancea

ORGANE DE CONDUCERE:

Adunarea Generală prin reprezentanţi în proporţie de 1/20 din numărul total al membrilor, după cum urmează:

Filiala Alba Iulia: Ispas Nicolae, Lipot Ştefan
Filiala Arad: Şerban Dumitru, Colta Onisim, Groza Kett Ioan, Stroia Iosif
Filiala Bacău: Puşcuţă Dionis, Ciobanu Cristina, Boca Ilie
Filiala Baia Mare: Ghinea Laura Teodora, Negrean Anghel Ioan, Stanciu Marcel, Topan Dorel, Petrehuş Dorel
Filiala Brăila: Mosorescu Gheorghe, Cojocaru Trandafira
Filiala Braşov: Daicu Nicolae, Hudubeţ Horia, Dimeny Andrei
Filiala Buzău: Şuşnea Valeriu
Filiala Cluj: Horvath Bugnariu Ioan, Sbârciu Ioan, Botiş Teodor, Elian Adriana, Moraru Radu, Stegerean Călin, Dobra Adriana, Pulbere Radu, Chirilă Emilia, Chiorean Daniela, Ilaş Elena, Pop Vasile, Gheorghiu Mariana, Ştefan Florin Liviu, Mureşan Theo Sandu, Şerban Radu, Ailincăi Cornel, Moritz Eugen, Basso Stănescu Elena
Filiala Constanţa 1: Spânu Eusebio, Dinculescu Alice, Grosu Cosmin
Filiala Craiova: Voinea Marcel, Popa Cristian, Davidescu Cătălin
Filiala Deva: Bocăniciu Torino, Dragomir Cătălin Marian
Filiala Galaţi: Manole Aurel, Murariu Neamţ Ioan
Filiala Iaşi: Aftene Felix, Ciucă Valentin, Bârzu Zamfira, Gheorghiu Valerian, Pătraşcu Dragoş, Drinceanu Sabina, Tofan Constantin, Drinceanu Gabriela, Druţu Valentina, Bostan Ilie, Covătaru Dan, Moraru Florin, Vieriu Mădălina
Filiala Interjudeţeană Cluj, Bistriţa, Zalău: Dumitru Cozma, Păsat Alexandru, Lupşe Marcel, Semenescu Valeriu, Oliv Mircea
Filiala Lugoj: Bacriu Marius
Filiala Miercurea Ciuc: Szabo Arpad
Filiala Oradea: Roşu Aurel, Chiriac Aurel, Abrudan Cornel, Costea Constantin
Filiala Piatra Neamţ: Potop Ştefan, Dasichievici Doina
Filiala Piteşti:Dobrică Gheorghe, Pantelie Ion
Filiala Ploieşti: Bejgu Marcel, Paraschivescu Valter, Anghel Cristian, Adet Tiberiu
Filiala Reşiţa: Bobeică Ion
Filiala Satu Mare: Muntean Eugen
Filiala Sfântu Gheorghe: Damokos Csaba, Vargha Mihaly Bela
Filiala Sibiu: Tămâian Ioan, Tudoran Olimpia, Orth Ştefan, Cândea Ioan
Filiala Slobozia: Gheorghe Petre
Filiala Suceava: Puşcaşu Lucia
Filiala Târgu Jiu: Fuiorea Vasile
Filiala Târgu Mureş: Bucur Maria, Bandi Katalin, Kiss Armand Zoltan, Şerban Mariana
Filiala Timişoara: Szekernyes Ioan, Chirileanu Ciprian, Corban Vlad, Cosor Viorel, Fântânariu Suzana, Petcu Andreea, Iovan Ioan, Irimescu Remus, Medinski Andrei, Mihăescu Camil, Radovan Ciprian, Renard Renee Jeanette
Filiala Tulcea: Poiată Viorel
Filiala Turnu Severin: Cepesi Marius Daniel
Filiala Turda: Picovici Alexandru; Filiala Râmnicu Vâlcea: Dican Gheorghe
Filiala Artă Decorativă Bucureşti: Butucariu Lucian, Cozma Georgiana, Gogescu Gheorghe, Maftei Gheorghe, Ovadiuc Aniela, Costea Gherghina, Cercel Vasile, Mihăescu Vintilă, Roşeanu Dan Alexandru, Russu Cristiana, Băncilă Dan, Tănăsescu Simona, Biţulescu Maria Jana, Cioroiu Vladimir, Mateiaş Romana, Muşat Claudia, Negreanu Maria, Zîmbroianu Nicolae, Băndărău Maria, Horătău Dorina
Filiala Artă Plastică Religioasă şi Restaurare: Olteanu Cristian, Buzuloi Cristian, Mihăilescu Cristian, Dumitru Mihai, Spătaru Teodora
Filiala Critică Bucureşti: Mocanu Aurelia, Crăciun Alexandra, Crăciun Alexandra, Cârneci Magda, Garofeanu Ruxandra, Crăciun Gheorghe Ioan Matei
Filiala Design Bucureşti: Cojoc Gabriel, Avram Ioana Sanda, Ghilduş Alexandru, Teodorescu Radu, Calboreanu Vlad, Moţoc Bogdan
Filiala Grafică Bucureşti: Persu Emilia, Atanasiu Delamare Ioan, Chioibaş Mariea, Isar Iuri, Hrib Theodor, Cuciurcă Ioan, Drăghici Ion, Alexi Aurel Nicolae, Bulacu Aurel, Stoiciu Florin, Croitoru Ovidiu, Tarbă Cristian, Caratănase Răzvan, Stănescu Mihai, Kovacs Gavril, Popovici Constantin, Chivu Călin Mihai, Bădescu Cristian, Boeriu Anca, Hagiu Mirela
Filiala Grafică Publicitară Bucureşti: Olac Vasile
Filiala Multimedia Bucureşti: Soare Mihai, Mureşan Vasile Murivale;
Filiala Pictură Bucureşti: Lucaci Petru, Sânc Preda Marilena, Barbu Ionuţ Theodor, Bălescu Cătălin, Bunea Marcel, Barb Marius, Neamţu Lisandru, Mocanu Florin, Atodiresei Cezar, Burhan Marius, Paleologu Ciprian, Mureşan Vasile Mircea, Rădvan Alexandru, Tolan Vasile, Meiloiu Tudor, Ribariu Paula, Paulescu Cosmin, Câlţia Ştefan, Moscal George, Anghel Gheorghe, Anghel Ion, Chiuaru Francisc, Mladin Valeriu, Prevenda Florica, Lupu Felix, Mărginean Viorel, Boldea Traian, Dobre Marian, Şerbănescu Mihail, Gherasim Marin, Grimalschi Viorel, Mateiaş Bogdan, Mavrodin Henry, Toma Ionel Dalin Iulian, Truică Dan, Chioibaş Ilie, Lazăr Ion, Vasilescu Corneliu, Ionescu Vlad, Bălaşa Gabriel, Ienulescu Sorin, Alexandru Daniel, Gavril Mihail, Pelmuş Bogdan, Vraciu Robert, Măntescu Marinela, Mărginean Alexandru Ioan, Bialcovschi Dalia, Tomazelli Angela
Filiala Sculptură Bucureşti: Russu Liviu, Minea Grigorie, Breza Bogdan, Roman Mircea, Iacob Bogdan, Istudor Mihai, Ciobanu Vlad, Marcu Gheorghe, Medruţ Ion, Ghiaţă Nicolae, Udrea Cătălin, Pârvu Adrian, Rus Ana, Papuc Alexandru, Băndărău Neculai
Filiala Scenografie Bucureşti: Antonescu Ştefan, Truică Ioan Gheorghe, Olaru Ion, Antemir Puiu, Manţoc Iuliana, Ribinschi Mircea Petre, Mihail Georgette Miriam, Raicu Petre Adriana

Senatul este format din:
Lucaci Petru- preşedinte UAP, Russu Cristiana – vicepreşedinte UAP, Tolan Vasile – vicepreşedinte UAP, Persu Emilia – membru Consiliu Director, Paraschivescu Valter – membru Consiliu Director
Filiala Alba Iulia: Ispas Nicolae
Filiala Arad: Şerban Dumitru
Filiala Artă Decorativă Bucureşti: Butucariu Lucian, Cozma Georgiana, Gogescu Gheorghe, Maftei Gheorghe
Filiala Artă Plastică Religioasă şi Restaurare: Nacu Mihaela
Filiala Bacău: Puşcuţă Dionis
Filiala Baia Mare: Ghinea Laura Teodora
Filiala Brăila: Mosorescu Gheorghe
Filiala Braşov: Daicu Nicolae
Filiala Buzău: Şuşnea Valeriu
Filiala Cluj: Horvath Bugnariu Ioan, Sbârciu Ioan, Botiş Teodor, Elian Adriana
Filiala Constanţa 1: Spânu Eusebio
Filiala Craiova: Voinea Marcel
Filiala Critică Bucureşti: Mocanu Aurelia
Filiala Deva: Bocăniciu Torino
Filiala Design Bucureşti: Cojoc Gabriel
Filiala Galaţi: Manole Aurel
Filiala Grafică Bucureşti: Atanasiu Delamare Ioan, Chioibaş Mariea, Isar Iuri
Filiala Grafică Publicitară Bucureşti: Olac Vasile
Filiala Iaşi: Aftene Felix, Ciucă Valentin
Filiala Interjudeţeană Cluj, Bistriţa, Zalău: Dumitru Cozma;
Filiala Lugoj: Bacriu Marius
Filiala Miercurea Ciuc: Szabo Arpad
Filiala Multimedia Bucureşti: Soare Mihai
Filiala Oradea: Roşu Aurel
Filiala Piatra Neamţ: Potop Ştefan
Filiala Pictură Bucureşti: Sânc Preda Marilena, Barbu Ionuţ Theodor, Bălescu Cătălin, Bunea Marcel, Barb Marius, Neamţu Lisandru, Mocanu Florin, Atodiresei Cezar, Burhan Marius
Filiala Piteşti: Dobrică Gheorghe
Filiala Ploieşti: Bejgu Marcel
Filiala Râmnicu Vâlcea: Dican Gheorghe
Filiala Reşiţa: Bobeică Ion
Filiala Satu Mare: Muntean Eugen
Filiala Sculptură Bucureşti: Russu Liviu, Minea Grigorie, Iacob Bogdan
Filiala Scenografie Bucureşti: Antonescu Ştefan
Filiala Sfântu Gheorghe: Damokos Csaba
Filiala Sibiu: Tămâian Ioan
Filiala Slobozia-Ialomiţa: Gheorghe Petre
Filiala Suceava: Puşcaşu Lucia
Filiala Târgu Mureş: Bucur Maria
Filiala Timişoara: Szekernyes Ioan, Chirileanu Ciprian
Filiala Tulcea:  Poiată Viorel
Filiala Turnu Severin: Cepesi Marius Daniel
Filiala Turda: Picovici Alexandru

Consiliul Director:
Preşedinte: Petru Lucaci
Vicepreşedinţi: Ioana Ruxandra Victoria Ciocan, Gheorghe Dican
Membri: Gabriel Decebal Cojoc, Răzvan Constantin Caratănase

COMISII:
Comisia de Cenzori:
Preşedinte: Pogan Gheorghe
Membri: Barb Marius, Flavia Lupu, Ioana Sanda Avram, Cenzorul expert-contabil, urmează să fie numit.

Comisia de Onoare, Disciplină şi Arbitraj:
Preşedinte: Candea Ioan
Membri: Mircea Oliv, Florin Mocanu, Vlad Calboreanu, Ionut Anghel, Ovidiu Ionescu, Viorel Cosor, Valter Paraschivescu

Comisia de Primiri şi Titularizări:

Anunț

Vă reamintim că puteți să vă creați propria pagină de autor pe WWW.UAP.RO, astfel

trimite-ți pe adresa de e-mail webmaster@uap.ro următoarele documente:

  • fotografie autor 1 buc.
  • fotografie lucrare reprezentativă 1 buc.
  • CV în română și CV în engleză
  • date de contact, adresă, telefoane (fix, mobil), adresă de e-mail, adresă site
  • scurt text critic sau de autor în română și engleză

Reamintim celor interesați să își preschimbe legitimațiile vechi în noul model tip card, necesitatea de a transmite pe adresa de e-mail hr@uap.ro a unei fotografii portret si copia actului de identitate, pentru ridicarea ei este necesară plata cotizației la zi.