Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

UAP | 25/06/2026

Scroll to top

Top

Equilibrium tremens @ Arad

Equilibrium tremens @ Arad
Nistor Laurențiu

Asocia’ia „Filiala din Arad a UAPR” va invitam pe 25 iunie orele 18.00 la Galeria Națională Delta in Arad la deschiderea expoziției extraordinare de pictura Giotto Doichita! Veniti sa o vedeti până in 10 iulie. Vom anunta curand cateva evenimente pe parcursul expoziției, masa rotunda, artist talk si eventuale prelungiri la cererea publicului. George Ieronim Doichita este nascut la Arad in 1977, fiul sculptorului Constantin Doichita, studiază la Liceul de arta Arad , Facultatea de arta Timisoara, 5 ani, licenta in pictura cu prof Romul Nutiu. Anii tumultuoși , anii grei , ani frumosi anii 80 sunt anii copilariei noastre, ne stim dintotdeauna, anii90, ‘the meeting pot” al noului mileniu sunt perioada formarii. „Douamiist” absolva facultatea la inceputul anilor 2000 si este co fondator G21 in 2002 la Arad, împreună cu mine si colegii nostrii, un nucleu. O noua generatie de artisti la Arad dupa generatia parintilor nostrii optzecistii. Vezi C.Dan. Membru uap la arad din 2005/2006, intre 2002 si 2010 foarte activ in organizatia noastra , in 2007 a deschis o expoziție personala la Delta cu catalog si text de C R Velescu, aceasta este a doua sa expozitie mare la Delta, iar intre ele il gasiti pe scena mare europeana si canadiana de arta( cautati-l si il veti gasi)! Giotto Doichita este si era dedicat totalmente picturii, convins de relevanta, locul si rolul ei, nu doar in trecut, ci in contemporaneitate si in viitor !

Veniti! Vedeti!

Presedinte UAP Arad

Anamaria Serban.