Lansare – Istoria sticlei pe teritoriul românesc @ Bucureşti

Stimați prieteni,
Am plăcerea să vă invit la lansarea cărții mele „Istoria sticlei pe teritoriul românesc. Antichitatea”, ce va avea loc în cadrul târgului Gaudeamus, la editura Institutului Cultural Român, vineri, 5 decembrie, ora 18.
Cartea va fi prezentată de Ion Bogdan Lefter și Alina Streinu, și va fi urmată de o discuție moderată de Daniela Ionescu și de o sesiune de autografe.
Volumul poate fi cumpărat în târgul Gaudeamus de la standul editurii (preț 96 lei) sau de la librăria ICR.
„Descoperind relativ târziu în viață fascinanta artă a sticlei, Cristina Ilinca s-a convertit cu entuziasmul noului adept la practicarea unui meșteșug pe cât de laborios, pe atât de captivant, dar și la împărtășirea cunoștințelor și admirației sale pentru magia domeniului. Sticlăriță cu vocație de educatoare, autoarea a împletit cunoașterea nemijlocită a lucrului cu sticla și cercetarea textelor științifice pentru a introduce cititorii în această lume miraculoasă, prin intermediul unei cărți accesibile, dar solid documentate, despre evoluția artei sticlei și a formelor sale de manifestare în Antichitate pe teritoriul românesc de azi.”
Comentarii recente