Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

UAP | 17/05/2025

Scroll to top

Top

Obiecte Neidentificate @ Galeria Galateea Contemporary Art

Obiecte Neidentificate @ Galeria Galateea Contemporary Art
Nistor Laurențiu

Galeria Galateea Contemporary Art din Calea Victoriei 132 București vă invită miercuri 21 mai 2025, ora 18, la vernisajul expoziției Obiecte Neidentificate a artistei Dana Catona, curatoriată de Nicolae Moldovan.
Cuvântul de deschidere este susținut de Ion Bogdan Lefter. Expoziția va fi deschisă în perioada 21 mai -16 iunie.

Expoziția Obiecte Neidentificate prezintă lucrări de ceramică realizate în ultima perioadă de creație şi este compusă din piese de relativ mici dimensiuni. Predilecţia pentru formele miniaturale este un rezultat al interesului pentru fragilitatea văzută ca un atribut al vulnerabilităţii.
În continuarea expozițiilor în care cercetarea a fost concentrată în jurul elementului arhetipal al casei, figurii umane sau scrisului văzut ca element deopotrivă vizual și conceptual, Obiecte Neidentificate se caracterizează printr-un interes special spre materialitatea ceramicii. Acest tip de relaționare este oferit publicului într-un joc al văzului și intenției de reconstituire a gesturilor, dar și al interpretărilor simbolice.
Piesele ceramice sunt în cea mai mare parte explorări ale suprafeţelor plane şi implicit ale liniei, lucrul cu materialul ceramic fiind realizat prin gesturi spontane și expresive. Asocierea cu materialul textil pe care o regăsim în câteva lucrări, vorbeşte despre contrastul dintre suprafaţa frustă a materialului ceramic şi maleabilitatea celui textil, dar şi de istoria celor două medii de exprimare.
Lucrările din expoziţie nu au un titlu concret, titlul expoziţiei, Obiecte Neidentificate, subliniind faptul că acestea nu se pot circumscrie unei arii tematice, ci mai mult unei stări, într-un melanj de cognoscibilitate și mister.
Dana Catona este artist vizual și poet, conferențiar la Facultatea de Arte și Design, Universitatea de Vest din Timișoara.